قلم استاد شیخ حسین انصاریان

 هو المحبوب

اگر بخواهم به عنوان عموزاده درباره مداح با اخلاص اهل‏بيت حاج آقا رضا انصاريان، قضاوت و اظهار نظر نمايم، بيم آن هست كه به سبب علاقه‏ وافري كه به او دارم خداي ناخواسته اندكي به راه افراط كشيده شوم، در محضر حضرت ربّ العزّه و با شاهد بودن او، خود را از آن عنوان بركنار مي‏دارم، و چون فردي بيگانه از مسئله حسب و نسب آنچه در مدت پنجاه سال محشور بودن با ايشان از او خبر دارم، به دست قلم مي‏سپارم.

ادامه مطلب...

قلم دکتر سید محمد ثقفی

نقش شعرا در تداوم حماسه غدیر

چکیده
داستان غدیر اصالت تشیع و ولایت علی علیه‏السلام را در اسلام رقم می‏زند اما سوگمندانه این حماسه بعد از رحلت پیامبر از سوی مغرضان به نسیان سپرده می‏شود.
این حماسه در فرهنگ تشیع در 2 منبع معرفتی: حدیث و تاریخ و به ودیعه گذارده شد.
اما این عالمان و شاعران مفلق شیعه بودند که این حماسه را زنده نگه داشتند. علامه امینی عالم برجسته شیعی است که در موسوعه «الغدیر» این داستان را ابدیت بخشید. شاعران حماسه سرای شیعه، زبان گویای تشیع بودند که نگذاشتند داستان غدیر به فراموشی سپرده شود. این مقاله داستان غدیر را از زبان شعرای عرب و پارسی‏گوی (به طور گزینشی) به بحث می‏گذارد.

ادامه مطلب...

قلم دکتر احمد مسجدجامعی

 بیش از یک دهه از آغاز جشن‏های رضوی می‏گذرد. در دومین سال برگزاری بود که ایده اهدای نشان رضوی به شخصیتی که در حوزه‏های پژوهشی، تجسمی، موسیقیایی و ادبی بهترین آثار را خلق کند، مطرح شد.
طراحی نشان به عهده هنرمند ارزنده آقای بیژن جناب بود. او شکل زیبایی از حجمی فیروزه‏ای و هشت وجهی طراحی کرد و برای نصب آن بر لباس و تعریف کاربرد آن در مناسبت‏ها آیین نامه‏ای تدوین نمود.

ادامه مطلب...